Postaw mi kawę na buycoffee.to
top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

JAK PRZETRWAĆ KWARANTANNE DOMOWĄ

Wczoraj wieczorem publicznie ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, co wiąże się z czternastodniową akcją #zostańwdomu. Oczywiście jest to dobrowolne, ale zalecane by uchronić się przed groźnym wirusem. Ale najważniejsze jest to, by myśleć pozytywnie. To tylko kilka dni, podczas których możemy wykonać wiele przyjemnych i pożytecznych czynności, przebywając w swoim domu. Zrobiłam listę 10 rzeczy, które ułatwią przetrwanie i nie pozwolą się nudzić :)

Niezaprzeczalnie jest to czas na nadrobienie seriali i filmów na Netflixie (jak ktoś lubi), HBO GO czy Canal +, ale o tym pisać nie będę, bo nie każdego kręci siedzenie całych dni przed telewizorem. Mam kilka innych propozycji, myślę że bardziej użytecznych ;)


PIELĘGNACJA ROŚLIN DOMOWYCH

Zbliża się wiosna, więc rośliny w tym okresie wymagają szczególnej opieki. W szczególności przesadzanie i nawożenie jest teraz bardzo ważne. Niemal każda roślina potrzebuje co roku odpowiednich minerałów, jak i większej donicy. A mając dużo wolnego czasu, można samemu dokonać fajnych metamorfoz doniczek, co uczyni wnętrze mieszkania jeszcze ciekawszym. Domowymi sposobami możemy też zwalczyć choroby grzybowe czy zapewnić roślinom ekologiczny nawóz. Wykorzystamy wtedy fusy po kawie, cynamon, czosnek czy skórki banana. Ale więcej o tym już niebawem.


PRACE PORZĄDKOWE W OGRODZIE

Jeśli mieszkamy w jednorodzinnym domu z ogrodem, to podczas ładnej pogody część czasu można poświęcić na przycięcie suchych traw, bylin czy krzewów, które wymagają takiego wiosennego zabiegu. Warto też zgrabić suche liście, czy posprawdzać stan zdrowia roślin. Jeśli nasz ogród w tym roku będzie powiększany lub ulegnie zmianom, to w wolny czas pozwoli na spokojne zaplanowanie prac ogrodowych. Do szukania inspiracji polecam aplikację Pinterest, Instagram czy grupy tematyczne na facebook'u.


PRZEMEBLOWANIE I STYLIZACJA MEBLI

Dla maniaków wnętrz i metamorfoz mebli jest to idealny czas na dokonanie zmian w swoich czterech kątach. Często wiąże się to też z przemalowaniem mebli, czy małych projektach DIY, które teraz możemy próbować zrobić. Wyszukajcie takich projektów, by wykorzystać to co macie we własnym domu, bez potrzeby nabywania nowych artykułów z marketów. Uruchomi to mocno Waszą wyobraźnię i uchroni Wasz budżet domowy. Zmiany te sprawią Wam ogromną satysfakcję :)


PORZĄDKI W SZAFKACH KUCHENNYCH, GARDEROBACH,

GARAŻU I SPIŻARNI

Obecnie artykuły spożywcze są na wagę złota, a często nie zdajemy sobie sprawy co posiadamy we własnych spiżarkach. Lubimy chomikować produkty "na czarną godzinę". Porządki ujawnią ile posiadacie rzeczy, które jeszcze można dobrze spożytkować, nawet nie pamiętając o ich istnieniu. Podobnie jest z garderobą, garażem czy pokojami zwanymi "rupieciarniami".


JOGA, FITNESS CZY CROSSFIT Z YOU TUBEM

Nowy rok jest czasem nowych postanowień, najczęściej związanych z rozpoczęciem treningów. Rzadko kiedy wprowadzamy je w życie, ze względu na natłok obowiązków i problemów życia codziennego. Teraz możemy poświęcić godzinkę dziennie na ćwiczenia z You Tubem. Tam jest ogrom niesamowitych kanałów, zaczynając od lekkiej jogi, poprzez fitness, kończąc na treningach siłowych i wytrzymałościowych. Więc każdy znajdzie coś dla siebie. A być może stanie się to fajną rutyną, która przetrwa dłużej niż kwarantanna.


ROZWÓJ I SAMODOSKONALENIE

Osobiście uwielbiam się uczyć i zdobywać nową wiedzę w interesujących mnie tematach, jednak jest to czasochłonne, więc zazwyczaj rezygnujemy z tego na rzecz tematów ważniejszych. Teraz możemy zatopić się w artykułach na blogach, poradnikach online, tematycznych filmikach z YT czy czasopismach branżowych. Jeśli ktoś jest miłośnikiem ogrodnictwa, to zaległe, piętrzące się gazety oraz książki tylko czekają na ich przejrzenie. Fani stylizacji mebli zasięgną inspiracji w Internecie i grupach facebook'owych. A ktoś, kto chciałby się poznać nowy język obcy (np. włoski) będzie miał czas na naukę podstaw.


KSIĄŻKOHOLICY NADROBIĄ ZALEGŁOŚCI

Kocham książki, zarówno branżowe, jak i te lżejsze, fikcyjne. Pozwalają mi na oderwanie się od rzeczywistości, tym bardziej kiedy ta jest nieciekawa. Niemal każdy mol książkowy posiada w swojej biblioteczce pozycje czekające na "wolną chwilę". I właśnie ona nastała. A więc cieszcie się z tej kwarantanny, bo możecie czytać przez całe 336 godzin :)


ZABAWA Z NASZYMI CZTERONOŻNYMI PRZYJACIELAMI

Niekiedy życie powoduje tyle zajęć, że nie poświęcamy naszym zwierzakom tyle atencji, ile potrzebują. Warto jest teraz skupić się na rzeczach, które odkładaliśmy na później. Chociażby jak czesanie, przycięcie pazurków, kąpiel i strzyżenie czy treningi. Mając ogródek domowy, będzie dużo łatwiej, ale nasze pupile mogą się szkolić też w domu. Będą wdzięczne za poświęcony im czas, nawet jeśli nie jest to długi spacer. Oczywiście mieszkańcy wsi mają jeszcze możliwość wyjść na długi spacer na pole czy do lasu, gdzie jest spore prawdopodobieństwo, że nie spotkają żadnego innego człowieka.NOWE HOBBY

Znam nadal osoby, które nie mają żadnej pasji, wciąż szukając czegoś dla siebie. Kwarantanna sprawia, że oglądanie telewizji szybko się nudzi i warto znaleźć jakieś rozwijające czy kreatywne zajęcie. Oprócz rzeczy, które wymieniłam powyżej może to być dzierganie: swetrów, makram czy łapaczy snów. Innym ciekawym hobby jest malowanie obrazów, prowadzenie bloga/vloga, gra na instrumencie muzycznym czy grafika komputerowa. Niemal każde zajęcie może być inspirujące, motywujące do działania. Na pewno przyczyni się do poprawy samopoczucia :)


-----------------------------------------------------------

Jak sami widzicie można w bardzo kreatywny sposób spędzić kwarantannę domową, nie nudząc się, a pożytkując wolny czas praktycznie i przyjemnie. Jeśli macie jeszcze inne sposoby na spędzenie najbliższych dni w domu, to podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu.


6 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

6 Comments


Bookendorfina Izabela Pycio
Bookendorfina Izabela Pycio
Mar 16, 2020

I już pierwsze korzyści są, zabrałam się za zalegające recenzje, dla których wcześniej jakoś tak nie miałam czasu. ;)

Like

Katarzyna Kozioł
Katarzyna Kozioł
Mar 15, 2020

Stanowczo wybieram książki (fajnie, że ktoś mi to przeliczył na godziny xD), rośliny domowe (moja juka wymaga uwagi, bo liście schną :( ), czasopisma (kupko wstydu Tygodnika Powszechnego, nadchodzę!!).


W końcu chyba trzeba będzie też trochę posprzątać, no nie? :((((

Like

Patrycja Lewandowska
Patrycja Lewandowska
Mar 15, 2020

Dla mnie to są dni jak każde inne, różnica tylko taka, że mam sesje przełożone, a ja i tak pracuję, uczę się w domu.

Like

Stare oryginalnie
Stare oryginalnie
Mar 15, 2020

Mam cichą nadzieję, że za kilka dni kwestie wirusowe się trochę uspokoją. Co nie zmienia faktu, że w najbliższe dni możemy nadrobić zaległości :)

Like

Bookendorfina Izabela Pycio
Bookendorfina Izabela Pycio
Mar 15, 2020

Przyznam, że zupełnie ne przejmuję się tym, że zostałam zamknięta w domu, mam tyle domowych pasji, że nudzić się za nic nie będę. :)

Like
bottom of page