• Stare oryginalnie

PORADNIK #16 - JAK MALOWAĆ FARBAMI AKRYLOWYMI NEWCOLOURS

Wydawać by się mogło, że każda farba akrylowa ma takie same wymagania. Otóż nie. ;) Są farby, które są "łatwiejsze" w aplikacji i nie wymagają, tak dużego nakładu pracy co inne, np. marketowe produkty. Dlatego w tym poradniku skupię się tylko na instrukcji malowania farbami Newcolours.


DLACZEGO FARBY NEWCOLOURS?

Farby naszego polskiego producenta szybko podbiły rynek odnawiania mebli. Mają tak dużo zalet, że uchodzą jako jedne z lepszych produktów akrylowych.

A charakteryzuje je przede wszystkich:

* łatwa aplikacja

* szybkie schnięcie

* niska cena

* brak zapachu

* atest bezpiecznej farby do zabawek i mebli dziecięcych

* wysoka wytrzymałość

* ciekawa kolorystyka


CO MOŻNA MALOWAĆ?

* nowe i stare meble

* różnorodne powierzchnie: drewno surowe, płytę fornirowaną, płytę laminowaną, MDF, metal, ceramikę, tworzywa sztuczne, meble lakierowane

* meble i przedmioty, które będą użytkowane w ogrodzie

* meble i zabawki dziecięce

* meble dla zwierząt


ETAPY PRAC


1. Przygotowanie do malowania

a) Jeśli posiadamy stary mebel, gdzie są łuszczące się powłoki, to musimy go oczyścić z luźnych lakierów i farb. Oczyścić mebel możemy na trzy sposoby. Najczęściej szlifujemy całość szlifierką elektryczną. Praca nią jest czasochłonna, ale stopniowo pozbywamy się wszystkich warstw i trudno zniszczyć mebel. Drugim sposobem jest użycie żelu do ściągania starych powłok, jednak to jest bardzo "śmierdzący" chemiczny sposób. Każda warstwa żelu ściąga tylko 1-2 warstwy lakieru czy starej farby olejnej. Czyli nakładamy żel na powierzchnię, a po 15 minutach ściągamy "odparzony" lakier cykliną ręczną (wygląda jak zawinięta skrobaczka). Żel ani cyklina nie niszczy drewnianych czy fornirowanych powierzchni. I ostatni to opalarka. Stosujemy ją do usuwania lakieru na wysoki połysk z mebli PRL oraz starych farb olejnych np. ze starych drewnianych ram okiennych. Tu trzeba być uważnym, bo niechcący można przypalić drewno. Na koniec, zarówno po użyciu żelu czy opalarki, trzeba wyszlifować powierzchnię szlifierką lub ręcznie, by drewno było czyste i gładkie. Na sam koniec dobrze jest odtłuścić powierzchnię benzyną ekstrakcyjną. Paruje w kilka sekund i jest delikatna dla drewna.


b) Jeśli mebel był wcześniej woskowany, to przed szlifowaniem należy zmyć wosk preparatem do usuwania wosku, a następnie wróć do pkt a).


c) Jeśli mebel jest lakierowany lub wcześniej był malowany (farbami akrylowymi lub olejnymi), w pierwszej kolejności musisz go porządnie umyć. Najlepiej jest użyć szarego mydła z wodą, płynu do naczyń np. ludwik lub płynu do szyb. Następnie należy zmatowić powierzchnię włókniną ścierną lub papierem ściernym o gradacji 220-320. Po czym umyć go z pyłu wilgotną ścierką. A na koniec odtłuścić. Nie zalecam benzyny ekstrakcyjnej, bo może odparzyć stary lakier. Najlepszy jest etanol (rozpuszczalnik do szelaku) lub denaturat. Można też użyć wody z szarym mydłem, płynu do naczyń lub płyn do szyb na bazie alkoholu.


d) Jeśli masz mebel laminowany, to wystarczy go umyć, zmatowić włókniną ścierną lub papierem ściernym o gradacji 220-320. Po czym umyć go z pyłu wilgotną ścierką. A na koniec odtłuścić np. denaturatem czy etanolem.


Matowienie i odtłuszczanie jest istotnym elementem wpływającym na trzymanie się farby.

2. Gruntowanie powierzchni W większości przypadków podkład nie jest wymagany, gdyż farba Newcolours jest bardzo wytrzymała, ale są pewne wyjątki.


a) Surowe drewno, w szczególności żywiczne (sosna, świerk) i te które posiada taniny (dąb, orzech) lubi przebarwiać jasne farby, dlatego stosujemy Interior Stop Primer Flugger , który odizoluje farbę od drewna. Jego minusem jest to, że jest biały i jeśli zdecydujemy się na użycie ciemnych kolorów, to trudniej będzie pokryć podkład.


b) Meble bejcowane lub pokryte ciemną lakierobejcą także przebarwia jasne farby, podobnie jak powyżej. W tym przypadku też zaleca się stosowanie podkładu Interior Stop Primer.


c) Meble lakierowane na wysoki połysk (prl) lub powierzchnie trudne do zmatowienia warto pokryć podkładem zwiększającym przyczepność, np. Interior Fix Primer Flugger lub bezbarwnym podkładem Ultra Grip Fusion.


d) powierzchnie metalowe po piaskowaniu należy potraktować np. podkładem epoksydowym w spreyu.


e) powierzchnie plastikowe (tworzywo) także podkładować primerem zwiększającym przyczepność lub spreyem do plastików.


W pozostałych przypadkach wystarczy matowienie i podkład jest zbędny.


3. Malowanie drewna. W końcu przechodzimy do najfajniejszego etapu prac, czy malowania. Jak grunt dobrze wyschnie (stosuje się go tylko w przypadkach opisanych powyżej), możemy malować mebel. Zazwyczaj drewno pokrywamy 2 lub 3 cienkimi warstwami farby, malując wzdłuż słoi drewna. Jeśli mamy dużo zdobień lub małych elementów, to używamy pędzli do farb wodnych i lakierów.Jeśli mamy dużo gładkich powierzchni używamy wałka flockowego do farb wodnych. Trzeba pamiętać, że malujemy element po elemencie, bo farby akrylowe nie lubią poprawiania mokrej farby. Np. malując drzwiczki szafki, maluje je kawałek po kawałku, a nie skacze od jednych drzwiczek, do drugich, do blatu i nie poprawiam po 10 min tych pierwszych, bo farba zacznie się ciągnąć. Po 2-4 godzinach, kiedy jedna warstwa farby wyschnie, można malować kolejną warstwę. Pamiętajcie, by wałki i pędzle myć pod bieżącą wodą po każdej warstwie, bo w innym razie, zostawi ślady lub grudki na kolejnej warstwie farby.


* Jeśli malujemy drewno surowe, to po pierwszej warstwie trzeba zmatowić farbę papierem 220-320, by wygładzić powierzchnię, a następnie odpylić wilgotną ścierką.


4. Zabezpieczenie farby. Newcolours nie wymaga zabezpieczenia farby lakierem. Czasami jednak zaleca się dodatkowo położyć lakier, jeśli malujemy elementy mocno eksploatowane, jak blaty robocze mebli, siedziska krzeseł, czy fronty kuchenne (opcjonalnie dla tych co mocno szorują meble kuchenne). Lakier zaleca się położyć na ciemne i mocno spigmentowane kolory, by zwiększyć ich odporność na ryski czy zablokować pigment z farby.


5. Utwardzenie farby. Jak wszystko dobrze wyschnie, mebelek trzeba poskręcać/ poskładać, zamontować okucia i odświeżone lub nowe gałki oraz uchwyty. Dobrze jest użytkować mebel nie szybciej, jak po 7 dniach od ukończenia. Farba nabiera pełną twardość po 2-3 tygodniach.


Wydajność farby to 10-12m2 z L, przy jednokrotnym malowaniu.

.

Ciekawostki:

* Farb akrylowych raczej nie zabezpiecza się woskami, choć niektóry je stosują, to jest to wbrew sztuce. Farby akrylowe zabezpieczamy lakierem. Nie wolno stosować ani na farbę, ani na lakier olei, olejowosków czy wosków (na bazie pszczelim).


* Narzędzia po preparatach wodnych myjemy pod bieżącą wodą,z małym dodatkiem mydła czy płynu do naczyń. * Elementy z surowego drewna (o ile nie stosujemy farby) możemy zabezpieczyć tylko olejem twardym Newocolours, uwydatniając piękno naturalnego drewna lub forniru.


* Farby tej samej firmy i rodzaju można ze sobą mieszać, by uzyskać inny odcień. Można je także barwić uniwersalnymi pigmentami dostępnymi w marketach.


* Taśmę malarską ściągamy zaraz po malowaniu ostatniej warstwy na mokro.


* Mebelki po odnowieniu przecierać wilgotną szmatką, bez użycia chemii.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie