top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

PORADNIK #16 - JAK MALOWAĆ FARBAMI AKRYLOWYMI NEWCOLOURS

Wydawać by się mogło, że każda farba akrylowa ma takie same wymagania. Otóż nie. ;) Są farby, które są "łatwiejsze" w aplikacji i nie wymagają, tak dużego nakładu pracy co inne, np. marketowe produkty. Dlatego w tym poradniku skupię się tylko na instrukcji malowania farbami Newcolours.


DLACZEGO FARBY NEWCOLOURS?

Farby naszego polskiego producenta szybko podbiły rynek odnawiania mebli. Mają tak dużo zalet, że uchodzą jako jedne z lepszych produktów akrylowych.

A charakteryzuje je przede wszystkich:

* łatwa aplikacja

* szybkie schnięcie

* atrakcyjna cena

* brak zapachu

* atest bezpiecznej farby do zabawek i mebli dziecięcych

* wysoka wytrzymałość

* ciekawa kolorystyka


CO MOŻNA MALOWAĆ?

* nowe i stare meble

* różnorodne powierzchnie: drewno surowe, płytę fornirowaną, płytę laminowaną, MDF, metal, ceramikę, tworzywa sztuczne, meble lakierowane

* meble i zabawki dziecięce

* meble dla zwierząt


GDZIE KUPIĆ FARBY NEWCOLOURS?

W sklepie internetowym: https://domex.sklep.pl/


ETAPY PRAC


1. Przygotowanie do malowania

a) Jeśli posiadamy stary mebel, gdzie są łuszczące się powłoki, to musimy go oczyścić z luźnych lakierów i farb. Oczyścić mebel możemy na trzy sposoby. Najczęściej szlifujemy całość szlifierką elektryczną. Praca nią jest czasochłonna, ale stopniowo pozbywamy się wszystkich warstw i trudno zniszczyć mebel. Drugim sposobem jest użycie żelu do ściągania starych powłok, jednak to jest bardzo "śmierdzący" chemiczny sposób. Każda warstwa żelu ściąga tylko 1-2 warstwy lakieru czy starej farby olejnej. Czyli nakładamy żel na powierzchnię, a po 15 minutach ściągamy "odparzony" lakier cykliną ręczną (wygląda jak zawinięta skrobaczka). Żel ani cyklina nie niszczy drewnianych czy fornirowanych powierzchni. I ostatni to opalarka. Stosujemy ją do usuwania lakieru na wysoki połysk z mebli PRL oraz starych farb olejnych np. ze starych drewnianych ram okiennych. Tu trzeba być uważnym, bo niechcący można przypalić drewno. Na koniec, zarówno po użyciu żelu czy opalarki, trzeba wyszlifować powierzchnię szlifierką lub ręcznie, by drewno było czyste i gładkie. Na sam koniec dobrze jest odtłuścić powierzchnię etanolem lub denaturatem. Paruje w kilka sekund i jest delikatna dla drewna.


b) Jeśli mebel był wcześniej woskowany, to przed szlifowaniem należy zmyć wosk preparatem do usuwania wosku, a następnie wróć do pkt a).


c) Jeśli mebel jest lakierowany lub wcześniej był malowany (farbami akrylowymi lub olejnymi), w pierwszej kolejności musisz go porządnie umyć. Najlepiej jest użyć szarego mydła z wodą, płynu do naczyń np. ludwik lub płynu do szyb. Następnie należy zmatowić powierzchnię włókniną ścierną lub papierem ściernym o gradacji 220. Po czym umyć go z pyłu wilgotną ścierką. A na koniec odtłuścić. Nie zalecam benzyny ekstrakcyjnej, bo może odparzyć stary lakier. Najlepszy jest etanol (rozpuszczalnik do szelaku) lub denaturat.


d) Jeśli masz mebel laminowany, to wystarczy go umyć, zmatowić papierem ściernym o gradacji 120-180. Po czym odtłuścić np. denaturatem czy etanolem.


Matowienie i odtłuszczanie jest istotnym elementem wpływającym na trzymanie się farby.

2. Gruntowanie powierzchni W większości przypadków zaleca się użycia podkładu na bazie syntetycznego szelaku o nazwie BLOKER. Choć nie zawsze jest on wymagany, gdyż farba Newcolours jest bardzo wytrzymała, ale są pewne wyjątki:


a) Surowe drewno, w szczególności żywiczne (sosna, świerk) i te które posiada taniny (dąb, orzech) lubi przebarwiać jasne farby, dlatego stosujemy bloker/primer na bazie szelaku, który odizoluje farbę od drewna. Jego jedynym minusem jest to, że jest biały i jeśli zdecydujemy się na użycie ciemnych kolorów, to trudniej będzie pokryć podkład.


b) Meble bejcowane lub pokryte ciemną lakierobejcą także przebarwia jasne farby, podobnie jak powyżej. W tym przypadku też zaleca się stosowanie podkładu na bazie szelaku, np. Blokerem.


c) Meble lakierowane na wysoki połysk (prl) lub powierzchnie trudne do zmatowienia warto pokryć podkładem zwiększającym przyczepność, np. Pokladładem Ultra Grip firmy Fusion..


e) Meble laminowane warto pokryć podkładem zwiększającym przyczepność,

np. Blokerem lub ultra grip z Fusion..


e) powierzchnie metalowe po piaskowaniu należy potraktować np. podkładem epoksydowym w spreyu.


f) powierzchnie plastikowe (tworzywo) także podkładować primerem zwiększającym przyczepność lub spreyem do plastików.


W pozostałych przypadkach wystarczy dokładne zmatowienie i podkład jest zbędny.

Należy pamiętać, by nie rozcieńczać Blokera wodą czy alkoholem! Narzędzia po użyciu Blokera mogą wymagać mycia w etanolu/denaturacie.


3. Malowanie drewna. W końcu przechodzimy do najfajniejszego etapu prac, czy malowania. Jak primer dobrze wyschnie (stosuje się go tylko w przypadkach opisanych powyżej), możemy malować mebel. Zazwyczaj drewno pokrywamy 2 lub 3 cienkimi warstwami farby, malując wzdłuż słoi drewna. Jeśli mamy dużo zdobień lub małych elementów, to używamy pędzli do farb wodnych i lakierów. Jeśli mamy dużo gładkich powierzchni używamy wałka gąbkowego firmy Dexter lub flockowego do farb wodnych. Trzeba pamiętać, że malujemy element po elemencie, bo farby akrylowe nie lubią poprawiania mokrej farby. Np. malując drzwiczki szafki, maluje je kawałek po kawałku, a nie skacze od jednych drzwiczek, do drugich, do blatu i nie poprawiam po 10 min tych pierwszych, bo farba zacznie się ciągnąć. Po 2-4 godzinach, kiedy jedna warstwa farby wyschnie, można malować kolejną warstwę. Pamiętajcie, by wałki i pędzle myć pod bieżącą wodą po każdej warstwie, bo w innym razie, zostawi ślady lub grudki na kolejnej warstwie farby.


* Jeśli malujemy drewno surowe, to po pierwszej warstwie trzeba zmatowić farbę papierem 320-400 by wygładzić powierzchnię, a następnie odpylić wilgotną ścierką.


4. Zabezpieczenie farby. Newcolours nie wymaga zabezpieczenia farby lakierem. Czasami jednak zaleca się dodatkowo położyć lakier akrylowy, jeśli malujemy elementy mocno eksploatowane, jak blaty robocze mebli, siedziska krzeseł, czy fronty kuchenne. Lakier zaleca się w szczególności położyć na ciemne i mocno spigmentowane kolory, by zwiększyć ich odporność na ryski czy zablokować pigment z farby. Do lakieru lepiej dodać kilka kropel farby, co spowoduje, że lakier nie będzie pozostał smug na ciemnych farbach. Polecam lakier Newcolours "aksamitny mat" lub Colorit "głęboki mat".


5. Utwardzenie farby. Jak wszystko dobrze wyschnie, mebelek trzeba poskręcać/ poskładać, zamontować okucia i odświeżone lub nowe gałki oraz uchwyty. Dobrze jest użytkować mebel nie szybciej, jak po 7 dniach od ukończenia. Farba nabiera pełną twardość po 2-3 tygodniach.


Wydajność farby to 10-12m2 z L, przy jednokrotnym malowaniu.

.

Ciekawostki:

* Farb akrylowych raczej nie zabezpiecza się woskami, choć niektóry je stosują, to jest to wbrew sztuce. Farby akrylowe zabezpieczamy lakierem akrylowym! Nie wolno stosować ani na farbę, ani na lakier- olei, olejowosków czy wosków (na bazie pszczelim).


* Narzędzia po preparatach wodnych myjemy pod bieżącą wodą, z małym dodatkiem mydła czy płynu do naczyń.


* Elementy z surowego drewna (o ile nie stosujemy farby) możemy zabezpieczyć tylko olejem twardym Newocolours, uwydatniając piękno naturalnego drewna lub forniru.


* Farby tej samej firmy i rodzaju można ze sobą mieszać, by uzyskać inny odcień.


* Mebelki po odnowieniu przecierać wilgotną szmatką, bez użycia chemii.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page