top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

PORADNIK #4 - SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJE?

Masz tysiące pomysłów kłębi się w głowie, na zmianę z niepewnością co będzie dobrze wyglądać? A może masz kompletną pustkę i chętnie być zaczerpnęła jaką inspirację? Podpowiem Ci, gdzie szukać weny.


"Czy ta komódka będzie dobrze wyglądać w granacie? A może powinna być jasna, żeby nadać lekkości? Z jakim innym kolorem połączyć zielony? A może zostawić jakieś elementy w naturalnym drewnie?"

Takie pytania nasuwają nam się niemal za każdym razem, kiedy chcemy zacząć metamorfozę mebla, ale jeszcze nie mamy w głowie pełnego obrazu jak powinien wyglądać po zmianie. Z podobnymi problemami boryka się większość z nas. Zazwyczaj mamy tysiące pomysłów na zestawienie kolorystyczne czy konkretną metamorfozę, a jak co do czego przychodzi, to nic nam nie pasuje...


Dlatego zdradzę Wam moje sposoby na inspirowanie się czy też znalezienie niebanalnych rozwiązań. 

1. Pinterest - to chyba najpotężniejsza kopalnia inspiracji z jaką się spotkałam. Tam jest dosłownie wszystko, tylko trzeba wiedzieć jak szukać. Najważniejsze to wyszukiwanie po słowach angielskich, a nie polskich, bo to nie jest strona polskiego pochodzenia, a język angielski jest uniwersalny, co powoduje dużo większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiednich zdjęć. Np, jeśli chcę znaleźć pomysły na odnowienie starego, drewnianego stolika na toczonych nóżkach, to używam kombinacji słów: old table, makeover, annie sloan, table painting, furniture painting, farmhouse table, itp.  Ogromnym plusem posiadanie appki Pinterst'a lub użytkowanie tej strony jest "podpowiadanie", chodzi mi o to, że jeśli znajdę zdjęcie ze stolikiem i w nie wejdę, to Pinterest zasugeruje mi kilkadziesiąt zdjęć z podobnym stolikiem lub o podobnej barwie, wyświetlając je poniżej.2. Blogi / facebook / instagram innych refreszerek. Mam kilkanaście stron, blogów czy kont na fb i insta, które śledzę na bieżąco, bo podpatrzeć jakie metamorfozy wychodzą spod rąk innych osób. To jest mega inspirujące. Tym bardziej, jeśli wybierze się osoby, które wykonują mebelki w podobnym stylu co Ty i mają już spore doświadczenie. Bardzo często są to polki, które wyjechały za granicę i mają inny punkt widzenia na metamorfozy, często bardziej odważny, czy szalony ;)

Poniżej podlinkuję kilka stron, które mnie motywują, napędzają do działania i inspirują:
3. Filmiki YouTube

Nawet nie wiecie jaką wiedzę skrywają filmiki wrzucone np. na You Tube, gdzie blogerki prezentują swoje metamorfozy od A do Z, dzięki którym wiadomo dokładnie co i w jaki sposób nakładać, by uzyskać takie efekt, a nie inny.

Nawet producenci farb wrzucają wideo poradniki, które pokazują jak prawidłowo używać danej farby oraz prezentują różne techniki malowania. Często może to być inspiracją na odnowienie waszych mebli. 


Polecam w szczególności kanały:


4. Strony i katalogi producentów farb

Ostatnimi czasy producenci coraz bardziej starają się nad wykonaniem katalogów kreatywnie i inspirująco. Dlatego będą na zakupach w marketach budowlanych czy sklepach z farbami, zabieram ze sobą darmowe katalogi produktów, bo to niejednokrotnie dodało mi weny i ciekawych pomysłów. Bardzo spodobał mi się katalog farb kazeinowych Liberon - niestety nie ma go w wersji pdf... 


Jeśli chodzi o strony internetowe, to zdecydowanie Tikkurila. Potęga Kolorów ma super fan page, na którym co chwila pojawiają się nowe posty ze zdjęciami zmian, przy użyciu ich farb. Czasem są to meble, czasem ściany, ale w 99% to metamorfozy kolorowe. Zauważyłam, że ta firma nie jest specjalnym fanem białego koloru ;)

5. Programy telewizyjne o metamorfozach

Wbrew pozorom jest już kilka polskich i zagranicznych programów o tematyce renowacji mebli i wnętrz. Najwięcej pojawia się na kanałach: jak HGTV, Domo+, czy TVN .


Są to programy:

- o DIY Jimi'ego Ogden "Rzeczy od nowa" 

- o odnawianiu mebli "Drugie życie mebli"

- wnętrzarski "Domy z potencjałem"

- wnętrzarski "Dom od nowa"

6. Spotkania i warsztaty tematyczne

Sprawdźcie czy w Waszej okolicy odbywają się jakieś spotkania integracyjne, motywacyjne w tematyce renowacji i odnawiania mebli czy DIY. Rozmowy z innymi kreatywnymi osobami, to na prawdę świetny sposób na pracę szarych komórek, które poszerzą Waszą inwencję twórczą. 


--------

Jak więc sami widzicie, miejsc z których możemy czerpać inspirację i pomysły na Wasze metamorfozy jest pełno, a każde z powyższych źródeł nauczy Was czego innego i spowoduje, że Wasze projekty będą inne, ciekawsze lub bardziej odważne. Tak więc czytajcie, oglądajcie i działajcie :)0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page