top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

DOMOWE SPOSOBY NA ZWALCZANIE CHORÓB I SZKODNIKÓW ROŚLIN DONICZKOWYCH

Rośliny doniczkowe po okresie zimowym są podatne na choroby grzybowe i szkodniki, a także wymagają większej ilości nawozów. Niestety chcąc ułatwić sobie zadanie, nabywamy w sklepie gotowe preparaty owadobójcze czy grzybobójcze. Zapominamy jednak, że możemy wykorzystać domowe sposoby na walkę z robactwem lub pielęgnować nasze rośliny ekologicznymi metodami. Przedstawię kilka prostych, ale skutecznych sposobów na zasilenie gleby czy walkę z grzybem i robactwem.

Lubimy iść na łatwiznę, tłumacząc sobie brak czasu i lenistwo. Ale stosowanie gotowych, chemicznych preparatów i nawozów nie jest rozwiązaniem. Nie zdajemy sobie sprawy jak łatwe może być używanie domowych bio "odpadków".


Wymienię 6 przyjemnych, szybkich i sprawdzonych rozwiązań pielęgnacji roślin doniczkowych.


CYNAMON

Jakiś czas temu walczyłam z ziemórkami, to takie małe muszki podobne do owocówek, tylko że te żyją w ziemi kwiatów. Nie są szkodliwe, co upierdliwe. Wyczytałam gdzieś, że wystarczy ziemię w doniczce posypać cynamonem. I faktycznie po tygodniu ilość latającego robactwa się zmniejszyła, a po kolejnych kilku dniach zniknęła całkowicie. Nie wierzyłam w jego działanie, dopóki sama się nie przekonałam. Ale działa.

Cynamon ma też kilka innych zalet:

- działa grzybobójczo

- jest idealny jako ukorzeniacz

- odstrasza mrówki


CZOSNEK

Doceniany jest od wielu latu lat w leczeniu przeziębienia, jednak nadal rzadko jest wykorzystywany w ogrodnictwie. A szkoda, bo ma niesamowicie dużą moc.

Czosnek ma działanie bakterio- i grzybobójcze, ale i zapobiega pojawianiu się wielu szkodników, jak choćby mszyce, tarczniki, wciornastki czy mączliki, jest też bezpiecznym sposobem, by się ich pozbyć.

Najłatwiejszym sposobem jest wciśnięcie w ziemię obranego i przekrojonego ząbka czosnku, raz na dwa miesiące. Ochroni on roślinę przed pleśnią i robactwem oraz wzmocni jej odporność.


FUSY PO KAWIE I HERBACIE

Fusy z kawy czy herbaty zawierają niewielkie ilości azotu i innych pierwiastków (m.in. fosfor, magnez, potas, miedź), a także mają lekko kwaśny odczyn pH, dlatego są idealnym nawozem dla roślin kwasolubnych zarówno w domu jak i ogrodzie.


Fusy musimy podsuszyć, bo mokre zaczną pleśnieć. Wtedy posypujemy nimi ziemię lub mieszamy z ziemią. Pamiętajcie, by nie przesadzić z ilością. Stopniowo będzie wydzielać dobre minerały, zasilając roślinę

Rośliny domowe, kwaśnolubne: paproć, anturium, kamelia, begonia, gardenia jaśminowata, kaladium, skrzydłokwiat, kroton (czyli trójskrzyn), sępolie (fiołki afrykańskie), stefanotisy.


Rośliny ogrodowe kwaśnolubne to: różaneczniki, azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, borówki amerykańskie, a także niektóre warzywa i owoce np. pomidory, truskawki.


Lepiej nie używać ich do nawożenia roślin lubiących bardziej zasadową ziemię.


SKORUPKI PO JAJKACH

Podobnie jak wyżej, skorupki są świetnym materiałem na nawóz do roślin doniczkowych. Zawierają wartościowe minerały takie jak magnez, żelazo, potas, sód czy fosfor, ale są też niezwykle bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który po dodaniu do gleby, podnosi jej odczyn. Dlatego używać ich będziemy tylko do roślin, które preferują podłoże o odczynie zbliżonym do zasadowego lub lubiących dodatek wapnia w glebie.

Użycie skorupek jest dziecinnie proste. Wystarczy wysuszyć skorupkę, a następnie potłuc ją na "mączkę" w moździerzu. Taki pył w małych ilościach mieszamy z ziemią lub posypujemy w okół rośliny.


Raczej rośliny ogrodowe przepadają za takim nawozem, m.in.: lawenda, bluszcz, dzwonek karpacki i skupiony, bodziszek, piwonia, jeżówka, przetacznik kłosowy, żurawka, aster nowoangielski, goździki, żagwin, orlik, wiele powojników wielkokwiatowych, liliowce, kosaciec bródkowy.


Tylko nieliczne rośliny doniczkowe jak np. sansewieria, kliwia, grubosz, oleandry, bugenwille dobrze przyjmą nawóz ze skorupek jaj.


SKÓRKI BANANA

Ostatnimi czasy skórki od banana są najbardziej cenionym ekologicznym nawozem dla roślin doniczkowych. Bogate w fosfor i potas skórki wystarczy posiekać w malutkie kawałeczki i dodać do ziemi. Powoli zaczną uwalniać pożywne dla roślinki składniki, poprawiając kwitnienie, zdrowy wygląd i smak (dotyczy warzyw).

Bananowy nawóz zbawienny jest w szczególności w uprawie roślin kwitnących, róż oraz warzyw jak pomidory.


SODA OCZYSZCZONA

Często spotykamy się, że produkt ten jest wykorzystywany do czyszczenia mikrofali, piekarników czy metali. Tym razem opiszę niesamowite działanie sody przy pielęgnacji roślin.


Roztwór sody oczyszczonej i wody jest skuteczny na mszyce, roztocza i mączliki.

Sporządzenie roztworów z sody przeciwko szkodnikom:

  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Do uzyskanego roztworu dodać 2 ml szarego mydła. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

  • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej dodać do 4 litrów wody. Roztwór wymieszać i wstrząsnąć.

Roztworami sody można również przecierać liście roślin doniczkowych. Zabiegi powinny być powtarzane kilkakrotnie w odstępach co 3-4 dni.


Roztwory z sody oczyszczonej pomagają zwalczać choroby grzybowe roślin. Mają zastosowanie w zwalczaniu takich chorób jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści. Sporządzenie roztworu z sody do zwalczania chorób roślin:

1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła dodać do 1 litra ciepłej wody. Zamieszać i wstrząsnąć.


Pierwszą oznaką działania preparatu na bazie sody przeciwko mączniakom jest ściemnienie jasnego wcześniej nalotu. Proces ten zachodzi na drugi dzień po zastosowaniu oprysku.


Soda oczyszczona zwalcza także mrówki oraz chwasty np. w kostce brukowej.


Kolejne zastosowanie sody oczyszczonej to przedłużanie trwałości kwiatów ciętych. Około 1/2 łyżeczki sody należy wsypać do wazonu i wymieszać. Preparat ogranicza więdnięcie kwiatów.

Pielęgnacja kwiatów nie jest trudna, choć chwilami bywa trochę czasochłonna. Wymaga zapewne systematyczności, co momentami nie było łatwe. Mam jednak nadzieję, że ekologiczne, domowe sposoby ułatwią życie maniaków kwiatowych, zaczynających swoją przygodę z roślinami w domu.

0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page