Postaw mi kawę na buycoffee.to
top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

HOME STAGING - CZY WARTO INWESTOWAĆ W LIFTING WNĘTRZ?

Dzisiaj chciałabym poruszyć temat Home Stagingu, o którym nadal nie wiele się mówi, pomimo że jest to dziedzina która w Stanach Zjednoczonych istnieje już od lat osiemdziesiątych i początkowo było to tylko generalne sprzątania domu i dodanie kilku dekoracji oraz kwiatów. W Anglii czy Szwecji pierwsi prekursorzy stylizacji wnętrz zaczęli działać w 2000 roku, a do Polski ten trend przywędrował dopiero kilka lat temu.Wtedy ludzie bardzo sceptycznie patrzeli na "wydawanie pieniędzy" na lokal, którego chcą się pozbyć, jednak z czasem zaczęli sobie uświadamiać, że nawet minimalny wkład może wygenerować dużo większy zysk ze sprzedaży. 

Pracując w biurach nieruchomości zdałam sobie sprawę, jak wiele mieszkań woła o malowanie, usunięcie zbędnych i osobistych drobiazgów czy chociażby lepsze zdjęcia. Jednak tłumacząc to klientom, Ci nie chcieli o tym słuchać nawet. Teraz jest znacznie lepiej. Przeglądam oferty najmu mieszkań i przestrzenie są znacznie jaśniejsze, zdjęcia bardziej wyraźne, ale to często są oferty biur, które postarały się o szybszą sprzedaż. Mimo wszystko jest sporo lokali, które wręcz krzyczą "nie kupuj mnie" i lifting wnętrza jest niemal niezbędny do dokonania transakcji. 

Często stylizacja ogranicza się do gruntowanego sprzątania, poprzestawiania mebli, dokupieniu kilku dodatków dekoracyjnych i wykonaniu dobrych fotografii, jeśli mowa o mieszkaniu już umeblowanym z drugiej ręki. Jeśli mamy do czynienia z lokalem pustym, to uzupełnienie go choć po części mebli sprawi, że kupujący czy nowi najmujący będą w stanie zobaczyć jaki może być układ funkcjonalny mieszkania i ile zmieści się w nim rzeczy. Sporym problemem odbiorców, jest brak wyobraźni czy zmysłu do urządzania, przy czym pusta przestrzeń wydaje się być za mała i nie praktyczna. Trzeba pamiętać, że większość kupujących podejmuje decyzję w ciągu pierwszych piętnastu sekund oglądania, więc bardzo istotne jest pierwsze wrażenie. 


Widzicie więc, dlaczego warto inwestować w home staging wnętrza. Możecie dokonać tego sami lub wynająć kompetentną osobę, która przyjedzie na miejsce, oceni przestrzeń, przedstawi jego zalety i przede wszystkie jego wady, które uniemożliwiają dokonania transakcji. Zasugeruje także dobór kolorystyki, układ mebli czy wymieni dodatki, które trzeba zakupić, by dodać mieszkaniu klimatu. Koszt takiej podstawowej konsultacji zaczyna się od 200-300zł za 2-3 pokojowe mieszkanie i trwa około 1,5-2 godzin. Reszta prac związana ze stylizacją pozostaje już po stronie właściciela.


Zazwyczaj wybiera się jednak bardziej rozszerzoną usługę, czyli konsultację powiększoną: o pełny pisemny opis dokonywanej stylizacji, orientacyjny kosztorys mebli i dodatków i ewentualnych prac remontowych*, projekt koncepcyjny wnętrza, tzw. moodboard ( przykład poniżej). Tu z kolei koszt zaczyna się od 300zł (mieszkanie do 3 pokoi)m który doliczony jest do ceny konsultacji. 


*Jeśli inwestor nie ma czasu na zajmowanie się swoim lokalem, to home stanger może także podjąć się nadzoru nad metamorfozą mieszkania, za dodatkową opłatą. 

Po czym na samym końcu umawiamy się na wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej odnowionego mieszkania i tu przestrzał cenowy jest bardzo spory. Niektórzy wezmą za tą usługę 200-300zł, a bardziej doświadczeni i rozchwytywani fotograficy policzą sobie 1000zł i więcej. Ale co ty ukrywać, to przede wszystkim dobre zdjęcia sprzedają nieruchomość :)


Podsumowując, ogólne założenie home stagingu jest takie, żeby przy jak najmniejszym nakładzie finansowym i dość krótkim czasie dokonać metamorfozy mieszkania, by szybko znalazło nowego nabywcę lub lokatorów. Często mówi się o kwotach w wysokości 1-2% wartości mieszkania, ale ta kwota może się zwiększyć, jeśli nieruchomość będzie pod wynajem, gdyż zakup mebli to trochę większa kwota. Jeśli mieszkanie jest w złym stanie, to dochodzą koszty remontu. Mimo wszystko jest to bardzo opłacalne, bo przykładowo przy nakładzie ok. 3-4%, można zyskać nawet 10% wyższej ceny rynkowej. Albo patrząc na mieszkanie na wynajem, kwota w wysokości dwumiesięcznego  czynszu spowoduje znalezienie najmującego w ciągu 2-3 dni, czyli nie tracimy pieniędzy, jeśli mieszkanie stałoby puste.  

W drugiej części poradnika o Home Stagingu opiszę kilka tricków stosowanych podczas liftingu wnętrza, które pozwoli na lepszy odbiór nieruchomości i sprawi, że szybciej dobijemy transakcji. 


Wrzucę jeszcze kilka zdjęć przed i po mieszkać po metamorfozie Marii Semczyszyn - Mieszkania do sprzedania www.domoplus.pl


0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page