top of page
  • Zdjęcie autoraStare oryginalnie

PORADNIK #6 - KIEDY STOSOWAĆ LAKIER DO MEBLI?

Drugie życie dajemy meblom, którymi chcemy się cieszyć kolejne kilka lat, a więc odnowiony przedmiot powinien służyć nam przez spory okres czasu, albo jeszcze jeszcze dłużej ;) Aby się to udało, każda metamorfoza powinna kończyć się nałożeniem dobrej powłoki zabezpieczającej, która będzie zarówno warstwą ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i wodą, temperaturą czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego pomogę wybrać odpowiedni preparat.

Na rynku jest tak szeroka gama produktów, że człowiek aż głupieje przy doborze i już sam nie wie, czego lepiej użyć. Sama borykałam się z tym dylematem wielokrotnie, dlatego pisze ten poradnik, by trochę Wam pomóc rozwiać trudne decyzje. 

Użycie właściwego produktu jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju podłoża, a więc czy wykańczać będziemy surowe drewno, czy malowane farbami oraz jaki efekt chcecie uzyskać. O rodzajach farb już pisałam w poprzednich poradnikach, kiedy lepiej wybrać kredówkę, czy być może farbę akrylową. W tym poradniku skupię się tylko na lakierach wodorozcieńczalnych.

LAKIER AKRYLOWY


Najczęściej do wykańczania odnawianego mebla do domu stosujemy lakier akrylowy do mebli wewnętrznych, który jest na bazie wody, więc jest ekologiczny, nieszkodliwy dla dzieci i zwierząt, jak również jest niemal bezzapachowy i bardzo łatwy w aplikacji. Nakłada się go wałkiem lub pędzlem do lakierów/farb wodorozcieńczalnych. Kolejnym plusem jest krótki czas schnięcia, gdyż jedna warstwa jest sucha w dotyku po około 30-60 minutach, a kolejną warstwę można nakładać po 2-4 godzinach (czas schnięcia uzależniony jest od producenta). 

Lakier akrylowy stosujemy, aby zabezpieczyć:


* Mebel malowany farbami akrylowymi (nie alkidowymi!), aby dodatkowo zabezpieczyć farbęprzed odpryskiwaniem czy ścieraniem oraz zarysowaniami. Zazwyczaj 2 warstwy wystarczają w zupełności. Warto pamiętać, że lakier potrafi zżółknąć na białej lub bardzo jasnej farbie, więc lepiej stosować cienkie warstwy lakieru najmniej żółknącego. Lakierowanie zaczynamy dopiero po całkowitym wyschnięciu farby, stosowanej uprzednio. Najlepiej odczekać 12 godzin, by mieć pewność, że powierzchnia jest gotowa na lakier.

* Przedmiot malowany farbami kazeinowymi lub kredowymi, który nie był

przedtem niczym zabezpieczony (mówię o wosku, czy patynie woskowej). Jeśli zdecydujecie się na użycie lakieru, nie zdziwcie się, że kolor farby się trochę pogłębił, gdyż lakier przyciemni odcień farby. Można polakierować cały mebelek lub tylko jego część, np. blat stolika kawowego, a konstrukcję nóg zabezpieczyć woskami. Osobiście nie stosuję lakieru na jasnych kolorach, ze względu na zbyt częsty efekt "rozpuszczenia" farby. Pewnie nie rozumiecie mojego przekazu. Jeśli przykładowo zastosujesz cienkie warstwy białej farby kredowej na ciemnym meblu, to po położeniu lakieru może zacząć przebijać ciemny kolor pierwotny mebla. Oczywiście nie jest to zasada, ale kilka razy mnie to spotkało, co jest irytujące. Dlatego w takich przypadkach stosuje się podkład pod kredówki, by wyeliminować możliwość komplikacji. Jeżeli przed nałożeniem lakieru okaże się, że farba ma za dużą strukturę, to można ją delikatnie wyszlifować papierem o gradacji 220-320, po czym odpylić na sucho. A jeśli chodzi o ilość warstw, to zalecam 2-3 warstwy lakieru, nakładane po kilku godzinach od aplikacji farby. 

* Drewno bejcowane także trzeba zabezpieczyć. O samym bejcowaniu pisałam tutaj. Lakier to jedna z możliwości, ale bardzo często przeze mnie stosowana. Bejca po nałożeniu musi bardzo dobrze wyschnąć, co w przypadku np. bejcy Starwaxa trwa około doby, a czasu tego nie wolno skracać. Dopiero wtedy nakładamy 2-3 warstwy lakieru, 4 warstwy można położyć na blaty użytkowe. Po 2 warstwie dopiero możemy przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym, by usunąć podniesiony włos, który jest efektem lakierowania. Gdybyśmy zrobili to już po pierwszej warstwie, jest spore prawdopodobieństwo przetarcia bejcy.

Drewno surowe też można lakierować, by je zabezpieczyć. Wodorozcieńczalny lakier niemal nie zmienia barwy drewna iglastego (sosna, świerk), a tylko lekko wyciąga ubarwienie drewna liściastego (dąb, orzech). Po 1 lub/i 2 warstwie lakieru trzeba lekko przeszlifować powierzchnię i odpylić ją wilgotną ściereczką.

* Elementy tapetowane również pokrywamy lakierem akrylowym, dzięki czemu

ochronimy tapetę przed wchłanianiem wody czy zniszczeniami, co też pozwala na mycie takiej powierzchni. Tu także stosujemy min. 2-3 warstwy lakieru. Zasada ta dotyczy też powierzchni z przyklejonymi serwetkami do decoupage, czy papieru dekoracyjnego.


Ważne: Wszystkie powyższe porady tyczą się mebli do wnętrz, gdyż na zewnątrz stosujemy inne lakiery, które będą odporne na inne czynniki.

Lakieru wodnego nie stosujemy na: - farbach alkidowych czy olejnych- drewnie wcześniej olejowanym- drewnie wcześniej woskowanym- meblach użytkowanych na zewnątrz


--------------------- Kiedy lakier zyskuje swoją twardość?Producenci zazwyczaj piszą, że lakier jest w pełni suchy po 1-2 dniach, jednak pełną twardość i odporność na uszkodzenia zyskuje dopiero po 7-14 dniach, dlatego warto przez pierwsze dni lakierowaną powierzchnię bardziej oszczędzać. 

Czy lakier można stosować do mebli i zabawek dziecięcych?Teoretycznie każdy lakier akrylowy jest ekologiczny i posiada atesty alergologiczne, jednakże każdy producent zaznacza, czy dany produkt jest bezpieczny dla dzieci. 


Czym myć pędzle i wałki po lakierowaniu?

Narzędzia myjemy w ciepłej wodzie z małą ilością płynu do naczyń. Potem płuczemy. Jeśli dobrze umyjemy pędzel, możemy go używać wielokrotnie.

Poziomy połysku lakierów: Na rynku najczęściej rozróżnia się 3-4 poziomy połysku i jest on określany cyframi od 10 do 70


.- poziom 20 (Flugger) - półmatowy lakier ( w rzeczywistości na gładkiej powierzchni daje efekt lekkiej satyny)

- poziom 30 ( Tikkurila) - półmatowy lakier

- poziom 50 - lakier w pół-połysku (zarówno Flugger, jak i Tikkrila ma to samo oznaczenie), stosujemy go jeśli chcemy lekko połyskliwą powierzchnię.

- poziom 70 (Flugger) - lakier w połysku

Oczywiście, są też klasyczne oznaczenia lakierów jak:

mat, półmat/satyna, pół-połysk czy połysk.

Lakiery rozpuszczalnikowe mają szerszą gamę poziomów połysku.


---------------------

Osobiście najbardziej polecam lakier firmy Flugger, który po przetestowaniu

kilku producentów, tych ogólnodostępnych lakierów, został moim faworytem. Zarówno cena i wydajność przekonuje, jak również wytrzymałość na uszkodzenia, zarysowania czy nawet gorąco czy alkohol. Mój blat barowy w kuchni wytrzymał już 3 lata, wiele imprez i gości, a nadal wygląda jak nowy :) 


-------------------------


Jak sami widzicie lakier wodny ma bardzo duże zastosowanie i może go stosować każdy :)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page